Správný jídelníček Vám pomůže zhubnout

 

V poslední době se o tom mluví víc a víc. A sice o tom, že správný jídelníček ovlivňuje nejen Vaši váhu, ale i náladu či energii. Proto je důležité na svůj jídelníček dbát a přemýšlet o něm. Pokud chcete zhubnout, nebo se třeba jen cítit lépe, je důležité mít správný a vyvážený jídelníček.

Snídaně je základ dne

Ano, snídaně je základ dne. Ale ne každý si to uvědomuje a už vůbec ne každý snídá. A to je ohromná chyba. Každý správný jídelníček by měl obsahovat vydatnou snídani. Snídaně by měla tvořit více jak 20% celkového denního příjmu. Svůj den nastartujete tak, jak se nasnídáte. Rozhodně nestačí snídaní odbýt nějakým nezdravým pokrmem. Snídaně by měla být vyvážená a měla by obsahovat dostatek živin. Bílkoviny, sacharidy s nižším glykemickým indexem a správné tuky. To znamená, že k snídani si můžete dát například čaj, nebo kávu bez cukru, plnotučné mléko, vajíčka, sýry, ovoce, zeleninu nebo třeba celozrnné pečivo. Pokud ovšem chcete efektivně zhubnout, je lepší přísun pečiva omezit. Stejně tak to platí i s ovocem. Pokud chcete zhubnout, měla by se Vaše denní dávka ovoce pohybovat okolo 200g. Což je třeba jedno jablko, nebo pomeranč. Při snídani se vyvarujte například takových koblih nebo nebo přeslazených cereálií. Tělo sice rychle nastartují, ale také rychle vyčerpají a hlad se poté dostaví mnohem dříve.

správný jídelníčekSvačiny jsou důležité

Mezi snídaní a obědem by se Vám měla vejít i menší svačina. Stejně tak i mezi obědem a večeří. Takový chléb se šunkou a porce zeleniny není špatná volba. Myslete však na to, že svačina by měla mít okolo 10% celkového denního energetického příjmu. Proto je dobré ji nepodceňovat, ale zase myslet na to, že pokud chcete zhubnout, rozhodně byste se měli vyhnout opět různým rychlým cukrům. Přijmete tak velké množství energie, které poté tělo nezpracuje.

Na oběd si udělejte čas

Oběd je hlavní jídlo dne. Oběd by měl obsahovat kombinaci bílkovin, sacharidů, zeleniny a malého množství tuků a tvořit by měl cca 30% denního energetického příjmu. Obědem připravíte svoje tělo na druhou půlku dne a tak není dobré, za vidinou zhubnutí, oběd podcenit. Takový zeleninový salát Vám sice dodá dobrý pocit, ale pro tělo to není zrovna nejlepší. Neobsahuje totiž všechny potřebné látky a tak se poté dostane ke slovu hlad a zvýší se riziko nočního pojídání. Na oběd byste si měli udělat dostatek času. Pokud do sebe oběd rychle naházíte a nevnímáte pomalu ani co jste snědli, můžete v budoucnu počítat s větším rizikem zažívacích obtíží a větší náchylnosti k tloustnutí. Při obědě se vyhněte hodně tučným jídlům a zmraženým hotovkám. Jednak Vám to pomůže při hubnutí a za druhé bude mít tělo více energie.

Večer se nepřejídat

Večeře by měla být poslední jídlo dne. Nejlepší je si večeři naplánovat tak, aby jste naposledy jedli cca dvě až tři hodiny před spánkem. Takže pokud chodíte spát později, není od věci si naplánovat i druhou večeři. Ta by měla být už lehčí a menší. Správná večeře by měla tvořit čtvrtinu denního energetického příjmu. Večeře bývají hodně problematické. A to hlavně z důvodu toho, že lidé, kteří chtějí zhubnout přes den hladový a večer se poté přejídají. Proto je dobré dodržovat určité pravidelné stravovací návyky. Večeře by měla tvořit hlavně zelenina a bílkoviny (mléčné výrobky, sýry…) a třeba kus pečiva nebo rýže. Naopak je dobré vynechat k večeři ovoce. Obsahuje totiž velké množství cukru.

Dodržujte pitný režim

Během dne je také moc důležité dbát na pitný režim. Pokud nejste dostatečně hydratovaní, může u Vás docházet k bolestem hlavy nebo únavě. Obecně platí, že byste měli vypít denně minimálně 2 litry neslazených nápojů. Přesněji na 10kg váhy 4dcl vody. Pít byste měli vodu. Nejlépe bez bublin a neslazenou.

Správný jídelníček

Pokud máte problém sestavit si svůj jídelníček tak, aby všem těmto požadavkům vyhovoval, není problém svěřit se do rukou profesionálů. Připraví Vám vlastní jídelníček s vyváženým poměrem všech živin a přesně podle Vašich potřeb. Vyzkoušejte například xJídelníček. Na email Vám zašlou základní jídelníček, pomocí kterého si ověříte základní skladbu jídel a pokud se poté rozhodnete, že chcete efektivně zhubnout, sestaví Vám jejich odborní poradci jídelníček přímo na míru.

3 Comments

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *