Obezita v dětském věku

 

Obézních dětí neustále přibývá. Jde přitom o celospolečenský problém, se kterým se potýká snad každá vyspělá země. Ani Česká republika v tomto ohledu nezaostává, s nadváhou a potažmo s obezitou bojuje čím dál více dětí. V žádném případě není možné spoléhat na to, že se u dětí obezita věkem ztratí, jak mávnutí kouzelného proudku. Většinou tomu tak není, obezity se v dospělosti jedinci nezbaví a co více trpí zdravotními potížemi, jako jsou alergické projevy a těžké astmatické stavy. Často se u takových osob objevuje cukrovka, vysoký krevní tlak, zvýšena hladina cholesterolu, nízká hladina vitamínu D. V pozdějším věku je mohou postihnout srdeční infarkty, cévní mozkové příhody a choroby zažívacího traktu. Děti s obezitou jsou především vystaveny velkému psychickému tlaku, neboť je mnohdy šikanují spolužáci ve škole. Ty se pak uzavírají do sebe, tráví spoustu času před televizí a počítačem.

Je bezpodmínečně nutné vyhlásit boj dětské obezitě. Spojit by se v rámci prevence měli nejenom pediatři a rodiče, ale i školská zařízení. Právě ve školách fungují bufety a školní jídelny, které mají velký vliv na stravování a životní styl dětí. Zvlášť ve školních kantýnách a automatech lze každodenně najít nezdravé věci, jako jsou cukrovinky, sušenky, opatky, slané tyčinky, chipsy, oříšky, čokolády, slazené limonády, colové nápoje. K dispozici děti mají i automaty na kávu. Je čas přistoupit k opatření, aby tyto výrobky zmizely úplně ze škol a aby se v nabídce začaly objevovat zdravější produkty (zeleninově-ovocné šťávy, ovocné saláty v kelímku, minerálky, lahodné kysané mléčné nápoje, rýžové chleby, müsli tyčinky). V bufetech by si děti mohli pochutnat na zeleninových bagetách či celozrnném pečivu s pomazánkou různých chutí. To se děje už teď, některé školy nabízí tuto zdravou výživu.

Jenže opravdu děti se přestanou během den cpát nevhodnými potravinami? Co když při cestě do školy si jednoduše zajdou do nejbližšího obchodu a pořídí si tu něco sladkého nebo slaného na zub. Nic jich totiž od toho nemůže odradit. Tady platí jediné, aby rodiče apelovali na své děti. Vysvětlili jim že, když budou-li konzumovat nevhodné potraviny a laskominy, tak si zadělávají v budoucnu na závažné zdravotní obtíže. Ale když obmění svůj dosavadní jídelníček, přejdou na čerstvou zeleninu, ovoce a jiné zdravé potraviny, těmto problémům se zdaleka vyhnou. Kromě zdravějšího stravování se musí děti rozloučit s posedáváním, více by se měli věnovat pohybovým aktivitám. Mnoho odborníků doporučuje posilovací cvičení, aerobic, skákání na trampolíně, běhání, plavání, míčové sporty, skákání přes švihadlo, jízdu na kole anebo na rotopedu. Při těchto sportovních činnostech nesmí děti zapomenout na pravidelný pitný režim.

Ani rodiče nejmenších dětí by neměli se svých nároků ustoupit, nevědomky totiž v tomto věku pěstují u dětí návyk na sladké. Od raného dětství jsou děti obklopování sladkými pamlsky a nezdravými pokrmy, a proto se není radno divit, že se to podepíše na jejich tělesné stránce.

Leč sami řekněte, kdo by neodolal dětskému úsměvu? Tu a tam své potomky obdarovávají dospělí nějakou sladkostí, to jim přece nemůže nějak uškodit. Jenže co když si dítě každodenní přísun kalorických jídel, sladkosti, limonád s vysokým obsahem cukru vydupe. To pak rodiče zažívají horké chvilky. Jediné co můžeme rodičům doporučit, aby se nenechali terorizovat svými dětmi. Protože zbavování zlozvyků je vždy těžké.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *