Jaké účinky má vláknina na naše tělo?

 

Vláknina je zastoupena opravdu v širokém spektru potravin, které denně konzumujeme. Vláknina patří mezi významné složky naší potravy a jako taková ovlivňuje naše trávení a naší imunitu. Proto bychom měli dbát na její pravidelný a dostatečný příjem.

Hlavní úkol vlákniny

Hlavním úkolem vlákniny je urychlení průchodu potravy střevem, a proto je důležité ji konzumovat, aby docházelo k správnému zažívání a trávení. Vlákninu je vhodné konzumovat hlavně po ránu k snídani, kdy po konzumaci vlákniny se tělo cítí nasyceno a pocit hladu nastoupí déle. Tudíž i při různých dietách a pokusech jak zhubnout se vláknina doporučuje. U dospělého člověka alespoň 30g vlákniny denně. Naopak při nedostatku vlákniny v těle může dojít k onemocnění trávicího traktu nebo většímu riziku vzniku rakoviny tlustého střeva.

Kde najít vlákninu

Vlákninu hledejme především v potravinách rostlinného původu. Živočišná strava totiž vlákninu neobsahuje. Vlákninu dělíme na rozpustnou a nerozpustnou, přičemž rozpustná vláknina má schopnost vázat na sebe vodu a tím zvětšuje svůj objem a naplňuje nás pocitem plnosti, snižuje cholesterol a chrání střevní sliznici. Konzumujeme jí hlavně v ovoci a zelenině. Vlákninu nerozpustnou najdeme v celozrnném pečivu nebo v různých semínkách a tato vláknina putuje až do střeva, kde zvyšuje objem stolice.

Vláknina – pomocník při hubnutí

Základní zdroji vlákniny jsou tedy především ovoce a zelenina, přičemž oboje je velice nezbytné a měli bychom je zařadit do našeho jídelníčku. Pro toho, kdo přemýšlí jak zhubnout je ideální zařadit do jídelníčku více zeleniny, protože ta obsahuje méně sacharidů. Můžeme si pod tím představit například okurky, brokolici nebo listový salát. Ale i ovoce hraje svoji roli a to třeba ve formě jablka, hrušky nebo banánu. Zkuste posnídat například ovesnou kaši, jablko a banán a uvidíte, že se během dne budete cítit lépe, nebudete mít pocit hladu a lépe se Vám bude dařit hubnout.

3 Comments

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *